چاپ این نوشته
این بار کمی متفاوت باشیم...!

روز طبیعت را به کام طبیعت تلخ نکنیم

یادمان نرود که نه چیزی به طبیعت اضافه کنیم و نه چیزی از آن کم کنیم و بهترین کار این است که آن را دست نخورده باقی بگذاریم، یک قانون طلایی وجود دارد که می گوید وقتی وارد طبیعت می شویم به گونه ای خارج شویم که حتّی جای پایمان نیز در آن باقی نمانده باشد.

به گزارش سلامت نا، سیزدهمین روز از سال نو به نام روز طبیعت نامگذاری شده است و بهار هم با ساز و آواز سبز خودش بیشتر به این روز نشاط داده و مردم را از خانه های خود به دامانش فرا می خواند و پرندگان زیبا را به خوش آمدگویی می فرستد.

روزی که کمتر کسی در خانه می ماند و تقریباً می توان گفت همه مردم به دامان سبز طبیعت می روند. فرصتی که شاید آخر هر هفته یا هر ماهی فراهم شود امّا سیزدهمین روز از سال نو گویا یک فراخوان عمومی اعلام می شود و هر کسی به نقطه ای برای گذراندن این ساعات در کنار خانواده و اقوام می رود. همه سعی بر این دارند که از این روز نهایت استفاده را ببرند و بهترین شرایط را برای خود و خانوادشان در مناطق بکر و خوش آب هوای شهر و بیرون شهر فراهم کنند.


4سلامت ناسلامت نا
هم به شما توصیه می کند حال که این روز فرصتی است حتّی برای کسانی که به علل مختلف شرایط رفتن به طبیعت را ندارند به آغوش طبیعت پناه ببرند و صرفاً دید “سیزده بدری” نداشته باشند. طبیعت دوستان چه بهتر که علاوه بر خود به فکر طبیعت هم باشند. طبیعت ارمغان های زیادی برای ما دارد و امروزه طبیعت درمانی اصطلاحی است که به خوبی در علم پزشکی جا افتاده است و پزشکان آن که درمانگران طبیعت شناخته می شوند توصیه های اکیدی به استفاده از پتانسیل های طبیعت دارند.

درمانگران طبیعت درمانى باور دارند که بسیارى از دردها و ناراحتى ها و بیمارى ها مولود ذهن آشفته یا کج پندار هستند. نکته اصلى در این نگرش این است که آزاد سازى ذهن از فشارهاى روانى و تجربیات تلخ به بدن امکان مى دهد خود را بازسازى کند و نیروهاى طبیعى خود را به طور کامل در شفاى بیمارى ها به کار گیرد. چنین است که درمانگران طبیعت درمانى با استفاده از همه عوامل و وسایل معقولى که در دسترس دارند مى‌کوشند به بیمار کمک کنند شیوه زندگى خود را اصلاح کند و تعادل طبیعى آن را به آن بازگرداند.

هر کجا که برویم و هر کار که بکنیم و از هر ظرفیت طبیعت که استفاده بکنیم، به هر حال روز، روزِ طبیعت است نه روزِ ما. همانگونه که چند روز پیش روز مادر بود و هر روز مناسبات مختلفی دارد فردا هم روز طبیعت است و بیش از خود بایستی به فکر طبیعت بود و این تفکّر، ناقض نرفتن به دل طبیعت و استفاده نکردن از طبیعت نیست. بلکه این پندار نمایانگر حفظ طبیعت به دست تک تک طبیعت دوستان و مردم کشورمان است. دست به دست هم دهیم و با رعایت نکاتی ساده که برای خودمان هم آرامش را به ارمغان می آورند به محیط زیست هم کمک کنیم. کمی مراقب فرزندان خود که در طبیعت ساعات شادی را می گذرانند باشم که آسیب جدی ای به آن وارد نکنند و خانواده ها هم با خیالی را به بی خیالی گشت و گذار فرزندان کوچکشان ترجیح دهند و بیشتر مراقب باشند.

پلاستیک‌ها، شیشه، بطری‌های نوشابه، و قوطی های کنسروی را با خودتان به شهر بیاورید؛
سلامت نا (1)قرار دادن آنها در سطل های زباله بین شهری می تواند به معنای رها کردن آن‌ها در طبیعت همان نزدیکی‌ها باشد. جور زباله هایی که خودمان تولید کردیم را خودمان باید بکشیم. نباید فراموش شود که محیط زیست سالم جزء سرمایه های اجتماعی محسوب می شود که همه وظیفه داریم در حفاظت و نگهداری از این مواهب طبیعی کوشا باشیم و بی توجهی به حفظ و پاسداشت طبیعت در نهایت با تخریب محیط زیست همراه خواهد بود و این طبیعت برای خودمان هم مخاطرات فراوانی را دارد که برای درک بهتر این موضوع بهتر است گذری کوتاه بر آمار و اطلاعات خطرناکی که برخی مسئولین محیط زیست و اداره منابع طبیعی برای آینده ای نزدیک می دهند داشته باشیم؛ بلکه قدری در تفکّرمان تغییر نگرشی ایجاد شد.

سلامت نادر زمان حضور در طبیعت، مسافران تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از ذغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری کنند و حتماً خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند، همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند که در این شرایط، بهترین کار همراه داشتن گاز پیک نیکی است.

یادمان نرود که نه چیزی به طبیعت اضافه کنیم و نه چیزی از آن کم کنیم و بهترین کار این است که آن را دست نخورده باقی بگذاریم، یک قانون طلایی وجود دارد که می گوید وقتی وارد طبیعت می شویم به گونه ای خارج شویم که حتّی جای پایمان نیز در آن باقی نمانده باشد.

از طرفی هم فکری به حال زباله هایمان بکنیم و همچنین مواد شوینده ای که آن ها را یا پای درختان و یا رودخانه ها می ریزیم. چرا که مواد شوینده موجودات زنده ای که در آب ها هستند را از بین می برند.

ماهی های خودمان را هم به هیچ وجه در رودخانه ها رها نکنیم چرا که اکولوژیست ها معتقدند برخی از گونه های جانوری به علل مختلف، می توانند برای گونه های بومی آن رودخانه نقش مهاجم را داشته باشند و آن ها را نابود کنند و خودشان هم عمر زیادی در آن آب نخواهند داشت.سلامت نا (2)

بهتر است همگی بدانیم که بر اساس آمار و اطلاعات موجود در سازمان های محیط زیست، آتش نشانی و دیگر سازمان های دخیل، سیزدهمین روز سال های فراوانی با حوادث کوچک و بزرگ زیادی همراه بود و آتش سوزی های کوچک و بزرگی به راه افتاد. حتّی در همین مناطق کوچک که شما می روید و فکر می کنید که حوادث از آن مناطق و جنگل و پارک های بزرگ است و پخت کباب ساده که هر ساله هم همین کار را می کنید خطری برای طبیعت ندارد. بهتر است بیشتر مراقب باشیم که طبیعت هم از روزش لذّت ببرد.

در این روز به قسمت دیگری از غذای روح و سلامت روح هم که از اجزای جدانشدنی پنج گانه سلامت است، اهتمام بیشتری داشته باشیم و با ادا کردن فریضه زیبای نماز غذای روحمان را تکمیل و نکته ای که تأکید می گردد این است که با انجام دادن این واجب الهی در همان محل استقرار، تبلیغی هم برای این کار داشته باشیم.

بیاییم در روز طبیعت و دیگر روزهای سال از ریختن زباله در محیط زیست خودداری و با جمع آوری زباله ها، فرهنگ آشتی با طبیعت را ترویج کنیم.

سیزده بدر، روز اُنس با طبیعت را به روزی برای تخریب منابع طبیعی تبدیل و روز طبیعت را به کام طبیعت تلخ نکنیم.

telegram

Go to TOP