چاپ این نوشته
در گفتگو با مدیرعامل آتش نشانی اصفهان مطرح شد:

استفاده از دوچرخه سوار آتش نشان برای نخستین بار/ ایمنی روز طبیعت را از خانه شروع کنید

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان: اکیداً به مردم عزیز توصیه می کنم که اگر کوه صفه را برای فردا در نظر دارند مبادا در بلندی با همدیگر شوخی کنند و جاهایی که تا به حال نرفته اند نروند و ریسک نکنند. سعی کنند از اقدامات فردی خودداری و گروهی انجام دهند.

به گزارش سلامت نا، روز طبیعت روزی است کمتر کسی در خانه هایشان می مانند و اکثر مردم به دامان طبیعت می روند تا نهایت استفاده را از این روز سبز بهاری ببرند و لحظات خوشی را سپری کنند. امّا باید هوشیار بود که خوشی این روز را با سهل انگاری ها عوض نکنیم و شادی را با رعایت نکات ساده ای که همگی می دانند و همیشه مسئولین امر هم توصیه می کنند، به ارمغان بیاوریم. آتش نشانی در روز طبیعت هم وظیفه سنگینی بر عهده دارد و هم حامل توصیه هایی برای ماست. از همین رو برای کسب اطلاع از آمادگی آتش نشانی و مطلع شدن از نکات ایمنی به گفتگو با مدیرعامل محترم سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان نشستیم:

سلامت نا: آتش نشانی اصفهان در نوروز چه برنامه هایی داشته است؟

بهزاد بزرگزاد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در کل سطح شهر آماده خدمت‌رسانی است و در ایّام نوروز هم در کمپ های باغ فدک، پارک میرزا کوچک خان و کوه صفه نیز مراقبت های ویژه‌ای انجام داده‌اند و این روند فردا هم ادامه خواهد داشت.

سلامت نا: این روند را قدری بیشتر توضیح دهید:

بهزاد بزرگزاد: برای روز طبیعت نفراتی را از شیفت استراحت آزاد کرده ایم و مبادی ورودی و خروجی شهر را که مسیر تردد مردم به بیرون از شهر هست را به خودروهای سبک مجهز کرده ایم که احیاناً اگر حادثه یا تصادفی بوجود آمد بتوانند در اسرع وقت سرویس دهی کنند. در حواشی رودخانه زاینده رود و در پارک برنامه ریزی داریم که آتش نشان های ما آنجا حضور دارند و کاملاً تذکرات لسانی را به همشهریان می دهند.

سلامت نا: در راستای ارتقاء آگاهی مردم هم کاری انجام می دهید؟

بهزاد بزرگزاد: بله. این از کارهای پایه ای و اساسی است که بازدهی بالایی هم دارد. ما در ایّام نوروز تذکر لسانی را در برنامه نوروز خود داشتیم. همچنین در همین راستا بروشورهایی تحت عنوان های اطلاع رسانی ایمنی به مسافران داده میشد تا خودشان هم به آگاهی لازم برسند.

سلامت نا: مانند گذشته در این روز در برخی از نقاط شهر شاهد ترافیک های سنگین خواهیم بود. چه تمهیداتی برای عبور از این مکان ها اندیشیده اید؟

بهزاد بزرگزاد: به دلیل اینگه گشت موتور سوار در این موقعیت ها که گفتید می تواند پارازیت صوتی ایجاد کند و همچنیناگزوز موتورها دود توأم با co و روغن ایجاد می کند و شاید اوقات بدی را برای همشهریان عزیز فراهم کند، برای اوّلین بار از آتش نشان دوچرخه سوار استفاده کردیم. در این طرح ما ۲۰ دوچرخه را به خاموش کننده تجهیز کرده ایم که هم سرویس دهی بهتری صورت بگیرد و هم راحت تر و سریع تر در موقعیت هایی که ممکن است حتی موتورسوارهای ما نتوانند سریع برسند ارتباط برقرار کنند. برای اوّلین بار این خلاقیت در اصفهان صورت گرفته که آتش نشان دوچرخه سوار برای روز طبیعت داشته باشیم.

سلامت نا: در جه نقطه هایی تمرکز نیرویی و امکاناتی دارید؟

بهزاد بزرگزاد: طبیعتاً در نقاطی که احتمال می رود بیشترین جمعیت را شاهد باشیم. در موقعیت میرزاکوچک خان نیز به همین صورت اکیپ های متعددی را مستقر کرده ایم. در کوه صفه هم علاوه بر یک ایستگاه اصلی سه ایستگاه فرعی گذاشته ایم تا اگر احیاناً مردم عزیز در کوه صفه روز طبیعت هستند یک فضای امن و قابل اطمینانی در نظر گرفته باشیم. در سایر نقاطی هم احتمال می رود مردم آنجا بیشتر بیایند تمهیداتی دیده شده است.

سلامت نا: چه اکیپ هایی برای فردا مستقر می شوند؟ فقط اطفاء حریق؟

بهزاد بزرگزاد: برای فردا تیم های ما علاوه بر بحث اطفاء حریق، در قالب تیم های کوهستان که کار نجات گری در ارتفاع را انجام می دهد هم آماده باش هستند. علاوه بر آن هم برای مثال در موقعیت بوستان میرزا کوچک خان جنگلی، علاوه بر اطفاء حریق به سیستم های اره موتوری و بتن بر مجهز هستند که اگر احیاناً موردی در ارتباط افتادگی درخت یا موارد مشابه بوجود آمد بتوانند وارد عمل شوند و سریعاً سرویس دهی کنند.

سلامت نا: چه توصیه هایی به مردم اصفهان و مسافران نوروزی برای روز طبیعت دارید؟

بهزاد بزرگزاد: مهمترین مسئله این است که مردم ایمنی روز طبیعت را از خانه شروع کنند. در هنگام خروج از منزل حتماً شرایط را در نظر بگیرند، قطع برق و گاز و آب را بازبینی کنند و از آن اطمینان حاصل نمایند. اگر می خواهند وسایل گرمایشی یا پیک نیک همراه داشته باشند حتماً از بسته بودن شیر آن اطمینان حاصل کنند و حتماً در استفاده از شعله های رو باز ذغال را در نزدیکی محل چادرشان قرار ندهند و نکات ایمنی و رانندگی را در مسیر جاده ها  مد نظر داشته باشند و اگر احیاناً کنار رودخانه رفتند و هنوز جاهای عمیقی وجود دارد، .نهایتاً مواظب باشند.

اکیداً به مردم عزیز توصیه می کنم که اگر کوه صفه را برای فردا در نظر دارند مبادا در بلندی با همدیگر شوخی کنند و جاهایی که تا به حال نرفته اند نروند و ریسک نکنند. سعی کنند از اقدامات فردی خودداری و گروهی انجام دهند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در پایان گفتگوی خود با سلامت نا به مردم توصیه کرد در محلی که می خواهند انتخاب کنند مواظب باشند بوته ای نباشد و آتشی روشن نکنند که به فضای سبز لطمه وارد کند.

telegram

Go to TOP