صدای سلامت

چهار مرکز مربوط به اوتیسم در اصفهان فعّال است/آمار دقیقی از این بیماری در استان اصفهان موجود نیست

کدخبر: 6017
فروردین ۱۴, ۱۳۹۵ در ساعت ۴:۴۹ ب.ظ

مسئول کارگروه اوتیسم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرنگار سرویس مراقبت سلامت نا گفت: اوتیسم یک اختلال رشدی است به طوری که فرد مبتلا به این بیماری، ارتباط کلامی، چشمی و حتّی غیرکلامی ندارد.

فرشته شکیبائی افزود: این افراد حتّی ارتباطات غیر کلامی که اصطلاحاً به آن Body Language گفته می شود را هم ندارند.

وی ادامه داد: این بیماری از نوزادی و حدود ۱ سالگی آغاز می شود و این کودکان بازی های تخیّلی ندارند و ارتباطی با سایر کودکان برقرار نمی کنند.

شکیبائی تصریح کرد: کودکان مبتلا به اوتیسم حرکات تکراری دارند و گاه کلیشه ای عمل می کنند، مثلاً دور خودشان می چرخند و یا در راه رفتن حرکت رفت و برگشت مشابه دارند که این ها از علائم این بیماری محسوب می شود.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با اشاره به مشکلات خانواده هایی که دارای چنین فرزندی هستند خاطرنشان کرد: اینکه این دسته از کودکان ارتباط کلامی ندارند یکی از عللی است که والدین را آزار می دهد و در کنار این، رفتار پرخاشگرانه ای دارند و گاهی جیغ می زنند.

وی افزود: این کودکان پرتحرّک هم هستند که البته این نباید به معنای بیش فعالی تلقّی شود و پر تحرّکی در اوتیسم به معنای بیش فعالی نیست.

مسئول کارگروه اوتیسم گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضمن اعلام این خبر که آمار جهانی نشان می دهد از بین ۶۵ الی ۸۰ نفر، یک نفر مبتلا به این بیماری است گفت: متأسفانه هنوز آمار دقیقی از وضعیت این بیماری در استان اصفهان موجود نیست که امیدواریم بتوانیم به زودی به آمار دقیقی در این زمینه برسیم.

فرشته شکیبائی همچنین ابراز داشت: کلیه هزینه های اوتیسم تحت پوشش بیمه نیست.

وی همچنین در تشریح این موضوع خاطرنشان کرد: این کودکان نیاز به گفتار درمانی و کار درمانی دارند و در کنار این موارد، می بایست ساعاتی را در یکی از چهار مرکز مربوطه در اصفهان باشند که بیمه تا حدّی این هزینه ها را تقبل می کند و مسائل آموزشی تحت پوشش بیمه نیست.