به گزارش سرویس اخبار سلامت نا، پیش از ظهر امروز رئیس و مدیران ارشد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برای بیان برنامه های هفته سلامت و روز ملّی دیابت در بین خبرنگاران و اصحاب رسانه های مختلف خبری حضور یافتند و از نزدیک پاسخگوی سؤالات خبرنگاران بودند.

غلامرضا اصغری در ابتدای سخنان خود با اشاره به شعار هفته سلامت امسال و اهمیت پرداختن به بیماری دیابت گفت: سبک زندگی و عادات مناسب غذایی بسیار امر مهمی در کنترل و پیشگیری از دیابت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: پیشرفت جامعه افزایش نمود زندگی ماشینی را به دنبال دارد و این ها همه باعث می شود که مردم تحرک کمی داشته باشند که اجتناب پذیر هم است.

این مسئول با اشاره به اینکه مصرف زیاد فست فود از علل ابتلا به دیابت است تصریح کرد: وجود فست فودها اجتناب ناپذیر است و ما در مقابل باید سطح آگاهی مردم را بالا ببریم تا میزان مصرف نوشابه و فست فود را کنترل کنند.

غلامرضا اصغری همچنین خاطرنشان کرد: اگر جمعیت تقریبی استان را ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بدانیم، می توان گفت حدود ۵۰۰ هزار نفر مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آنان از ابتلا به این بیماری غافل هستند و فقط نیمی از مبتلایان به وجود این بیماری در بدن خود آگاه هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان در بخش دیگری از صحبت های خود ابزار داشت: رژیم غذایی و تحرک فیزیکی تا ۸۰ درصد بر روی دیابت نوع ۲ اثر می گذارد که سیستم بیمه داروهایش را پوشش کامل می دهد، امّا چرا وقتی با آگاهی و کنترل بیماری مهار می شود به سراغ داروها رفت.

۴ میلیارد دلار برآورد هزینه بیماری دیابت در کشور

اصغری اضافه کرد: مادر دیابتی می تواند باردار شود اما باید مراقبت های خاصی انجام دهند. مادری که باردار است حتماً الزامی نیست که نوزاد آن هم دیابتی می شود.

وی ضمن تأکید بر ضرورت اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت بیان داشت: ما یک کارگروهی تحت عنوان کارگروه اقتصادی مقاومتی در سلامت درست کردیم که اعضای خوبی هم جذب این کارگروه شدند مانند همکارانی که اقتصاد سلامت تدریس می کنند.

غلامرضا اصغری ادامه داد: سالانه در کشور ۴ میلیارد دلار برآورد هزینه بیماری دیابت است که می توان با اگاهی دادن خیلی از این هزینه ها را کاهش داد و در راستای اقتصاد مقاومتی گام نهاد.

این مقام مسئول پیرامون دغدغه زایمان برخی مادران هم بیان داشت: اصفهان بدترین استان در کشور است که آمار سزارین استان ۶۵ بود و الان ۵۴ درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین گفت: بسیاری از هزینه ها در سیستم درمانی باید اصلاح بشود. که لازمه این کار یکسری راهنمایی های بالینی است به نحوی که مراجعات غیرضروری به متخصصین باید مدیریت و اصلاح شود. مصارف غیرضروری دارویی هم باید اصلاح شود.

اصغری در این باره ادامه داد: در همین راستا ما برنامه هایی داریم که در سیستم های درمانی بهره ور تر کار کنیم.

مسئول ارشد بهداشتی درمانی استان ضمن اشاره به اینکه اصفهان استان مرکز و مورد مراجعه بیماران سایر استان هاست گفت: ما مورد ارجاع سایر استان ها هم هستیم که بیماران آن جا به این استان رجوع می کنند. حدود ۴۰ درصد بیماران سایر استان ها را اصفهان پوشش می دهد. یعنی به عبارتی ما در بحث های مالی یک پانزدهم کل کشور هستیم.

پرستاران بیکار را به کار میگیریم

غلامرضا اصغری در پایان صحبت های خود رسماً اعلام نمود که: هر پرستاری بیکار هست بگوئید ما آن را به کار میگیریم و اعلام می کنیم که لیسانس های پرستاری نسبت به لیسانس های کل رشته ها که در سیستم دولتی کار می کنند حقوق بالاتری دریافت می کنند.

در خلال برگزاری این نشست، خبرنگاران سوالاتی پیرامون مباحث خارج از حیطه هفته سلامت داشتند که با تذکر رئیس دانشگاه علوم پزشکی این سوالات به پایان جلسه موکول شدند.

در ادامه رئیس مرکز تحقیقات دیابت استان اصفهان صحبت هایی پیرامون این بیماری داشت و گفت: شایع ترین بیماری متابولیک اپیدمی دیابت است. استان اصفهان میانگین است و آمار رشد بالایی نداشته است.

بیژن ایرج ادامه داد: مراکز جهانی معتقدند که تا سال ۲۰۳۰ شیوع بیماری دیابت دو برابر می شود.

وی افزود: فست فود، استرس، کم تحرکی عواملی برای پیدایش دیابت است و نباید فراموش شود که کنترل بیماری دیابت هم بحث مهمی است.

ایرج خاطرنشان کرد: ماده قانون ۲۷ در این زمینه می گوید که تبلیغ فست فود ها و کالاهای آسیب زن حق ممنوع است. امّا ممنوعیت برای توزیع این دست از مواد غذایی نمی توان اعمال کرد و باید فرهنگ سازی انجام شود.

این فوق تخصص غدد در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: خدمات ما فعال است یعنی اگر بیمار دیابتی شناسایی شد رها نمی شود و خدمات به هر نحوی به آن ارائه می شود حتی اگر نیاز باشد به درب منازل مراجعه شود این کار را می کینم تابیماری فرد را پیگیری نمائیم

این مسئول قند بالای ۱۲۶ افراد ناشتا را تعریفی از دیابت عنوان کرد و ادامه داد: قند طبیعی مقدار ۱۰۰ است ولی این مقدار در مادران باردار تفاوت دارد و مادران باردار دارای قند بالای ۹۲ را دیابتی معرفی می کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات دیابت خاطرنشان کرد: همه مادران را مراقبت می کنیم و آن ها را غربالگری می کنیم. دسته ای از مادران در ابتدا باردار می شوند  سپس دیابت می گیرند و دسته ای هم دیابت دارند و بعد باردار می شوند.

مسئول بیماری های واگیر و غیرواگیر معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی در ادامه این نشست گفت: مراکز سلامت ما به صددرصد مادران باردار خدمات ارائه می دهد.

اصفهان، از معدود استان های دارای مرکز بارداری دیابت

وی ادامه داد: بیمارستان عیسی ابن مریم(س) با تیم فوق تخصصی آماده ارائه اینگونه خدمات است و جزء معدود استان هایی هستیم که یک مرکز بارداری و دیابت داریم.

به ازای هر ۲۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت داریم. حدود ۱۰۰۰ نفر در این رابطه به کادر خدماتی ما اضافه شده است. در پایان سال ۹۵ آمار دقیق بیماری های غیرواگیر بدست می آید و در تمام استان ها اکنون آمار دقیقی وجود ندارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پرشکی هم در این نشست صحبت هایی داشت. طلوعی یادی از خدمات ارائه شده این دانشگاه در قالب ستاد نوروزی کرد و گفت: در طول این مدت بالغ بر ۱۰۰۰ مأموریت پیش بیمارستانی داشتیم که از این بین ۲۷۰۰ مأموریت مربوط به حوادث جاده ای و تصادفی بود.

وی افزود: در ستاد نوروزی ۱۳۹۵ سه سرت پرواز به هفت بیمار خدمت رسانی کردند و ما هم ۱۶۰ بازید مدیریتی از مراکز درمانی دولتی و خصوصی داشتیم.

معاون درمان دانشگاه همچنین خاطرنشان کرد: خلاء مراقبت از بیماران سرطانی در این بیست روز حس میشد و از همین رو کلینیک شیخ مفید را در این مدت دایر داشتیم که ۴۶۰ بیمار سرطانی ویزیت شدند و ۲۱۰ جلسه شیمی درمانی در این کلینیک انجام شد.

متولی امر درمان در استان اصفهان تصریح کرد: دیالیز برای بیماران میهمان هم داشتیم. برنامه دیالیز پر است. اما ما با ظرفیت سازی اعلام کردیم که اصفهان آماده پذیرایی کلیه میهمانانی است که به دیالیز احتیاج دارند. ۲۳۰ نفر از این خدمت استفاده کردند و بالای ۴۰۰ جلسه دیالیز برای این بیماران انجام شد.

طلوعی ابزار داشت: با حضور یکی از مدیران ارشد وزارتی افتتاحیه مرکز MCMC را در برنامه داریم. این مرکز مراقبت از ارائه خدمات پزشکی است که ما دوربین هایی را در اورژانس های بیمارستان ها نصب کردیم و با فیبر نوری به مرکز کنترل هدایت شده اند و تا پایان اردیبهشت هر ۳۵ اورژانس تحت نظر دانشگاه تحت پوشش این طرح قرار می گیرند و امید داریم تا پایان مرداد کلیه مراکز درمانی مثل خیریه ها و … تحت مراقبت قرار می گیرند.

وی در بیان مزایای این سیستم بیان داشت: ما غیر حضوری و دائماً در اورژانس ها هستیم و خدمات را پایش می کنیم. همچنین مداخله را از طریق تلفن انجام می دهیم.

طلوعی خاطرنشان کرد: در ایام نوروز ۳۵ واحد توزیع مواد غذایی تعطیل شدند و همچنین ۶۶ تن مواد غذایی آلوده که فاقد پروانه بهداشتی لازم بود امحاء شد.

معاون درمان استان اصفهان در پایان ابزار داشت: ما هیچ اپیدمی از بیماری های روده ای ناشی از آلودگی مواد غذایی در این مدت نداشتیم که برای ما جای افتخار است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در بین خبرنگاران هم در خاتمه این نشست گفت: در حدود ۱۰ سال قبل استانی بودیم که قلیان را کامل جمع کردیم که حاصل تلاش کلیه نیروها با نشست های معتدد بود.

دکتر صبری ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته شخص رئیس جمهوری دستور دادند که برای قلیان مجوز بدهند و در اساس نامه چای خانه ها قلیان هم وارد شد.

صبری تصریح کرد: ما مجدد ورود پیدا کردیم و قلیان را در اساس نامه چای خانه ها خارج کردیم. البته مجوز فعالیت آن ها را ما نمی دهیم. و آن هایی را که صادر می کنیم بدون قید قلیان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: پشت پرده افراد موجهی هستند که قابل احترام هستند ولی متأسفانه جلوی ما در این زمینه ایستاده اند و نمی توانیم با آن ها برخورد کنیم. این یک پدیده اجتماعی است که در کل کشور اتفاق افتاده است.

وی همچنین در تشریح عملکرد خانه ها و مراکز بهداشت در چارچوب طرح تحول نظام سلامت ابزار داشت: کل خدمات توسط مراقبین سلامت که بهورزان ارائه می دهند رایگان است و حتی خدمات غربالگری دیابت که توسط بهورزان ارائه می شود هم رایگان است.

در پایان ۱۹۰ برای تخلفات بهداشت محیط، شماره تلفن ۱۵۹۰ برای شکایات مردم از طرح تحول نظام سلامت مانند تهیه نسخه مرکز دولتی خارج از آن مرکز و نبود پزشک مقیم و همچنین ۱۶۹۰ جهت شکایات مردمی در حیطه هر گونه درخواست پرداخت وجه غیر متعارف و خارج از مبادی قانونی اعلام گردید.