چاپ این نوشته
قائم مقام درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد:

شکوفایی طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت/ ورود ۲۰۰۰ آمبولانس به کشور

قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: امسال ۲۰۰۰ دستگاه آمبولانس بسیار پیشرفته و مجهز به کشور وارد می شود که تا کنون اصفهان ۴ دستگاه را تحویل گرفته و مورد بهره برداری قرار داده است.

به گزارش سرویس اخبار سلامت نا، قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بعدازظهر امروز در نشست خبری در بین خبرنگاران گفت: طرح تحول نظام سلامت خاص ایران نیست مثلاً ترکیه این طرح را خیلی زودتر از ما شروع کرده بود.

رضا اطمینانی ادامه داد: در همین راستا گروهی از کارشناسان وزارت بهداشت برای بررسی این طرح در منطقه، برخی از کشورهای نزدیک به ایران را بررسی و مورد مطالعه قرار دادند.

قائم مقام درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: برخی نگران هستند که تغییرات وزارتی و سیاستی کشور طرح تحول را دست خوش تغییرات کند.

وی افزود: باید بدانیم که طرح تجول نظام سلامت کار یک شبه و حتّی یک ساله نیست. یکی از کشورهای مورد مطالعه ترکیه بود که مطالعات وزارتی نشان داد وزیر بهداشت ترکیه ۱۱ سال است که فرد ثابتی است از شروع این طرح در مسند وزارتی بوده و تا به حال هم خوب پیش رفته است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: کمبودی که ترکیه ۱۱ سال پیش به آن رسید کمبود اورژانس ها و آمبولانس بود که تمرکز خود را در وهله اول روی این موضوع گذاشت.

اطمینانی همچنین گفت: ناگفته نماند که ایران پس از امریکا دومین کشور دنیا بود که اورژانس را در کشور راه اندازی کرد و پس از فروریختن سقف فرودگاه، به آن اهتمام ویژه ای شد.

قائم مقام معاون درمان سیستم دانشگاهی اصفهان اضافه کرد: در سال ۹۵ شاهد شکوفایی طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت در کشور خواهیم بود.

این مسئول اذعان داشت: در این طرح همه شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفتند و ما در اصفهان کار را از حاشیه شهرها شروع کردیم.

رضا اطمینانی با اشاره به طرح پزشک خانواده و جایگاه آن در طرح تحول نظام سلامت خاطرنشان کرد: ما در این طرح آمارگیری را به صورت خانه به خانه شروع کرده ایم و برای همه مردم به مرور زمان پرونده الکترونیکی تشکیل خواهیم داد.

قائم مقام درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اصفهان در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: ما در طرح تحول، درمان زوج های نابارور را شروع کردیم که آمار به ما نشان می دهد حدود ۱۰ درصد از ازدواج ها به ناباروری می انجامد که هزینه های سنگینی را برای خانواده ها تحمیل می کند.

اطمینانی ادامه داد: پیرو درمان در این زمینه، تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت منعقد کردیم که طی وسایل IVF را از تهران تحویل خواهیم گرفت و در بیمارستان بهشتی مستقر خواهیم کرد.

این مسئول اضافه کرد: انصافاً باید اقرار کنیم که طرح تحول نظام سلامت دردی را از مردم دوا می کند و در بحث هزینه ها هم به کمک مردم آمده است به طوری که در بخش بستری بیماران روستایی فقط ۳ درصد و بیماران شهرنشین ۶درصد از هزینه را پرداخت می کنند.

وی افزود: از طرفی هم یکی از مخالفین اصلی ما در این طرح پزشکان هستند.

اطمینانی خاطرنشان کرد: در این طرح، پرداخت های نا متعارف به طور کلی حذف شده است که هم اخلاق این حکم را می کرد و هم حقوق بیماران ما را بر این کار وادار کرد.

این مسئول دولتی گلایه ای هم داشت و آن را اینگونه بیان کرد: خیلی از خدمات ارزنده پزشکی را بیان نمی کنیم و از دید عموم مغفول می ماند ولی متأسفانه کوچکترین خطاهای رایج پزشکی بسایر رسانه ای می شود و افکار منفی را در جامعه رواج می دهد که ما از خبرنگاران حوزه سلامت که سفیران سلامت هستند می خواهیم امانت دار جامعه بهداشتی و درمانی باشند.

قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین تصریح کرد: امسال ۲۰۰۰ دستگاه آمبولانس بسیار پیشرفته و مجهز به کشور وارد می شود که تا کنون اصفهان ۴ دستگاه را تحویل گرفته و مورد بهره برداری قرار داده است.

رضا اطمینانی تأکید کرد: امیدواریم طرح تحول نظام سلامت در دولت های بعدی دچار مشکل نشود.

قائم مقام مسئول درمانی استان همچنین شماره تلفن های ۱۵۹۰ و ۱۶۹۰ را برای شکایات مردمی د حوزه درمان معرفی کرد

این متخصص تغذیه در پایان از مردم درخواست کرد که اگر اندازه دور شکم در آقایان بیشتر از ۹۰ و در خانم ها بیشتر از ۸۰ است بیشتر به فکر سلامت خود باشند.

telegram

Go to TOP