چاپ این نوشته
در یکی از 5 سالن خاصّ دنیا با ما همراه باشید؛

ساخت دستگاه درمان سرطان در اصفهان/بکارگیری قوی ترین سیستم الکترونیکی شتاب دهنده در دنیا

رئیس هیئت مدیره شرکت بهیار صنعت: ما در تست دستگاه های خود به یک نتیجه باور نکردنی رسیدیم. ما تا ۴ صدم ثانیه اشعه که اصلاً قابل رؤیت نیست را با دقت ۱٫۵ درصد گرفتیم. من دستگاه های زیمنس آلمان را تست گرفتم و با دقت زیر ۵ درصد نتوانستیم بگیریم. تفاوت در اینجاست که ما با باورهای اعتقادی وارد میدان شدیم.

به گزارش سرویس خدمات پزشکی صدای سلامت، امر خودکفایی همیشه مورد استقبال همگان بوده است. چرا که خودکفایی یک کشور در هر زمینه ای موجبات غرور ملّی و افتخار را به همراه دارد. از طرفی وابستگی به سایر کشورها را کمتر می کند که خود این مهمّ می تواند در ابعاد اقتصادی و سیاسی و اجتماعی هم تأثیرگذار باشد. اصطلاحاتی که به تازگی از طرف رهبر معظّم انقلاب مطرح شده اند، توجّه و دقّت همگان را برانگیخته که به راستی برخی اقدامات تا به کجا پیش رفته است که رهبری را اینگونه واداشته تا صراحتاً به برخی از موارد اشاره مستقیم بکنند. اصطلاحاتی چون قاچاق گسترده، حمایت از تولید داخلی، اقتصاد مقاومتی و عمل در راه اقتصاد مقاومتی از پر کاربردترین آنهاست.

حوزه سلامت یکی از حوزه هایی است که خواهی نخواهی تمامی مردم و دستگاه ها با آن سر و کار دارند. جدای بحث درمان، بحث تجهیزات پزشکی در این حوزه از اهمیّت بالایی برخوردار است. تجهیزات پزشکی می تواند مستقیماً در امر درمان دخالت داشته باشد و هم در پرداخت از جیب مردم مؤثر باشد و بر روند کیفیت درمان تأثیر بگذارد. متأسفانه دید اشتباهی که وجود دارد این است که همیشه اجناس خارجی در دید مردم از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و همین نام فلان کشور، یک آسودگی خاطر برای بیماران به همراه دارد. شاید این دید در چند دهه پیش دید مناسبی بوده امّا بهتر است دید و اطّلاعات مردم هم همراه با پیشرفت برق آسای علم پزشکی پیشرفت داشته باشد.

می خواهیم به جایی برویم که در دنیا کمتر نمونه ای دارد و متخخصصین تجهیزات پزشکی به خوبی این موضوع را درک می کنند. می خواهیم به یکی از ۵ سالن خاصّ دنیا برویم.

02

تصویر بالا گوشه ای از این سالن است. شرکت بهیار صنعت اصفهان واقع در شهرک علمی تحقیقاتی استان اصفهان یکی از شرکت های پیشرو در عرصه ساخت تجهیزات پزشکی در دنیاست. استانداردهای بین المللی حاکی از آن است که این شرکت در حال ربودن گوی سبقت از رقیبانی چون زیمنس و ونیز است. هر کسی به بهیار صنعت برود می فهمد که آنجا فقط یک کارگاه صنعتی نیست. چرا که یک فضای معنوی خاصی محیط را در آغوش گرفته و آدم را به سمت خودش دعوت می کند. این سالن به همین سادگی با این شرکت های مطرح بین المللی رقابت می  کند. شاید ظاهر ساده ای داشته باشد امّا ما دیدیم که همین سادگی در دل خود متخصّصین متبحری را در خود جای داده است. با صحبت های جنجالی و دلنشین رئیس هیئت مدیره این مجموعه همراهتان می کنیم. پا به پای مهندس نجات بخش در یکی از تقریباً ۵ سالن خاص دنیا گام بر می داریم. شما هم همراه ما باشید.

صدای سلامت: خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید.

نوید نجات بخش هستم. متولد سال ۱۳۵۳ دارای مدرک کارشناسی الکترونیک ورودی سال ۷۱ دانشگاه صنعتی اصفهان. در حال حاضر رئیس هیئت مدیره شرکت بهیار صنعت هستم.

صدای سلامت: شرکت شما چه زمانی به ثبت رسید؟

شرکت بهیار صنعت را تقریباً سال ۷۹ شروع کردیم و سال ۸۱ به ثبت رساندیم.

صدای سلامت: شرکت شما خصوصی است؟

بله. کاملاً خصوصی.

صدای سلامت: از چه سطح تحصیلات در کارمندان خود در این شرکت استفاده می کنید؟

در بهیار صنعت از کارگر تا دکترا داریم.

صدای سلامت: چند نفر؟

۸۰ نفر.

صدای سلامت: بهیار صنعت کارش را از کجا شروع کرد؟

تقریباً از پنج سال پیش که بحث تحریم ها جدّی تر شد در تولید تجهیزات هایتک پزشکی ورود کردیم و از سال۹۱ وارد شهرک علمی شدیم و جزء شرکت های دانش بنیان هم هستیم.

ما کار خود را با تولید برانکارد تخصصی بیمار شروع کردیم. بعد از آن هم محصولات دیگری را در هتلینگ بیمارستان و بخش اتاق عمل تولید کردیم.

صدای سلامت: محصولات شما در بازار تجهیزات پزشکی هم هست؟

بله؛ الآن بالغ بر ۲۲ محصول در بازار داریم.

صدای سلامت: برخی از محصولات خود را برای ما معرفی می کنید؟

پرفروش ترین محصول ما همان برانکارد است. اوّلین  چراغ LED اتاق عمل کل کشور را تولید کردیم. همچنین اوّلین تخت های BR را تولید کردیم. این ها محصولاتی اند که در حال حاضر در بازار موجود هستند.

صدای سلامت: برخی بهیار صنعت را به اسم شتاب دهنده خطّی می شناسند. چرا؟

شتاب دهنده خطّی دستگاهی است که برای درمان سرطان به کار می رود. بهیار صنعت در دو ماه آینده پنجمین شرکت در دنیا و اوّلین شرکت در ایران با توانایی تولید دستگاه های شتاب دهنده خطّی است. البتّه در کنار آن دستگاه رادیولوژی دیجیتال و سیستم های کنترل کیفی که برای بخش های خاص پرتودرمانی استفاده می شود که در دست ساخت هستند.

01

صدای سلامت: گویا مهندسین شما در کارگاه می گفتند که پروژه دیگری هم در دست دارید.

درست است. در حال کار بر روی دستگاه سی تی اسکن هستیم که إن شاء الله تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

صدای سلامت: آقای مهندس، دستگاه هایی که شما تولید می کنید، نمونه داخلی ندارد؟

خیر. داخلی که به هیچ عنوان ندارند. این تجهیزات جزء صنایع پیشرفته پزشکی هستند که تولیدکنندگان آن در دنیا به تعداد کمتر از انگشتان یک دست می رسند.

صدای سلامت: از دستگاه شتاب دهنده بیشتر برایمان بگوئید. احساس نیازی در این زمینه شد؟

دستگاه شتاب دهنده دستگاهی است که با تولید پرتوهایی با انرژی بالا برای درمان سرطان به کار می رود. استانداردهای سازمان بهداشت جهانی به ما می گوید که در هر یک میلیون نفر جمعیّت حداقل سه دستگاه نیاز داریم. یعنی کشور ما به حداقل دویست دستگاه نیاز دارد که متأسفانه در حال حاضر کمتر از هفتاد دستگاه فعّال داریم.

ضمن اینکه این دستگاه ها خدمات فنّی مهندسی گران قیمت و قطعات گرانی دارند، در زمان تحریم و فشارهای اقتصادی تأمین و نگهداری این ها کار بسیار سختی بود. ما با سابقه ای که در تعمیر و نگهداری داشتیم از سال های ۸۸ به فکر ساخت دستگاه افتادیم و تاکنون کارهای زیادی را هم انجام دادیم. البتّه دو سال است که کار ما شدّت گرفته و إن شاء الله امسال به بهره برداری خواهد رسید.

صدای سلامت: به آمار شتاب دهنده اشاره کردید. وضعیّت این دستگاه در استان اصفهان چگونه است؟

دو تا در بیمارستان میلاد و دو تا هم در بیمارستان سیدالشهداء هست. البتّه فعلاً دو دستگاه فعّال داریم.

صدای سلامت: بازار این تجهیزات چطور است؟ داخلی یا خارجی؟

این دستگاه نه تنها بازار داخلی بزرگی دارد، بلکه بازار بین المللی و جهانی نیز دارد. چون به دلیل تکنولوژی پیچیده هر شرکتی قادر به تولید آن نیست.

صدای سلامت: زمان دقیق پایان ساخت این دستگاه چه زمانی است؟

مراحل ساخت تقریباً تمام شده است و الآن در حال تست زنی و گرفتن مجوز از وزارت بهداشت هستیم تا وارد بازار کنیم.

صدای سلامت: بسیار خب. شتاب دهنده های مارک بهیار صنعت در مقایسه با نمونه های خارجی در چه سطحی است؟

این نکته قابل توجّهی است. شتاب دهنده های مارک بهیار صنعت قابل رقابت با آخرین مدل های دستگاه های شتاب دهنده دنیا است.

صدای سلامت: تفاوت شتاب دهنده خطّی با نمونه های خارجی اش چیست؟ چه ضعف هایی دارد؟

ضعف خاصّی ندارد. این موارد در آزمایشات بهتر مشخص می شود. ما پلت فرم قوی ای برای شتاب دهنده انتخاب کردیم. به جرأت می توانم بگویم سیستم التکرونیکی و کامپیوتری که در شتاب دهنده های ما پایه گذاری شده است از تمام شتاب دهنده های دنیا پیشرفته تر است. این از لحاظ فنّی قابل اثبات است.

ما در تست دستگاه های خود به یک نتیجه باور نکردنی رسیدیم. ما تا ۴ صدم ثانیه اشعه که اصلاً قابل رؤیت نیست را با دقت ۱٫۵ درصد گرفتیم. من دستگاه های زیمنس آلمان را تست گرفتم و با دقت زیر ۵ درصد نشد بگیریم. تفاوت در اینجاست که ما با باورهای اعتقادی وارد میدان شدیم.

دو تا آپشن ابتکاری هم در شتاب دهنده داشتیم. یکی مکان استقرار بیمار است. یکی از معضلاتی که در درمان سرطان است این بود که بیمار ۳۰ جلسه درمان نیاز دارد و اختلاف زاویه مکان استقرار او مشکل ساز است. پس باید مکان بسیار دقیق باشد. ما پردازش تصویر انجام دادیم که بر اساس آن انحرافات بیمار نسبت به جلسه قبلی اش اصلاح می شود . این ها همه امکان آرشیو شدن دارد. اگر اپراتور اشتباهی می کرد کسی متوجّه نمی شد، ولی ما همه چیز را ذخیره می کنیم تا بعد مورد بررسی قرار بگیرند.

صدای سلامت: خدمات پس از فروش شما به چه صورت است؟ مثلاً اگر دستگاه در یک استان دیگری به کار گرفته شد تکلیف چیست؟

ما اگر دستگاه را به استان دیگری هم تحویل دادیم از طریق سامانه های کنترل از راه دور از همین جا عیوب دستگاه را رصد و برطرف می کنیم. مهمترین مزیّت ما می تواند خدمات بهتر ما باشد. مشکلی که دستگاه های خارجی دارند این است که به دلیل کمبود قطعه دستگاه ها می خوابند.

صدای سلامت: ما الآن اینجا می نشینیم و می گوئیم زیمنس؛ در زیمنس هم می گویند بهیار صنعت؟

در آینده ای نزدیک حتماٌ این اتفاق می افتد. صدای بهیار صنعت در دنیا می پیچد. ما به زودی نمایشگاه های خارجی می رویم.

صدای سلامت: مهندس، در پایان بخش آغازین گفتگو به ما بگوئید که اگر می رفتید آلمان کارتان راحت تر بود. چرا نرفتید؟

بالأخره ما هم وطن خودمان را دوست داریم. من سفرهای خارجی زیاد می روم. نقاط مختلف امریکا را می روم امّا روحیه ام با خارج از ایران نمی سازد.

در بخش های بعدی با این مجموعه بیشتر آشنا خواهیم شد. با صدای سلامت همراه باشید.

telegram

  1. […] همان دستگاه شتاب دهنده برای درمان سرطان بود آشنا شدیم(اینجا را کلیک کنید). به وضوح دیدیم که ساخت آن بدون وابستگی به خارج از کشور، […]

Go to TOP