چاپ این نوشته
در گفتگو با متخصص اورولوژی مطرح شد:

ابتلای ۱۸ درصد از مردان به سرطان پروستات/خود درمانی و تصمیم گیری شخصی ممنوع!

مطالعات نشان می دهند که وجود تغذیه صحیح عدم افزایش وزن، مصرف کم چربی به خصوص چربی های اشباع شده، مصرف زیاد سبزیجات و میوه جات، ورزش کردن از مواردی است که نقش اساسی در پیشگیری کانسر پروستات و مورد بزرگی خوش خیم پروستات ایفا می کنند.

به گزارش سرویس مراقبت سلامت نا، در دنیای امروزه با پیشرفت زندگی های ماشینی و شیوع بیماری های متفاوت، شاید یکی از مهمترین دسته بندی اخبار برای مردم، اخبار و اطّلاعات حوزه سلامت است که کسی به این سادگی چشم از روی این اطّلاعات در رسانه بر نمی تاباند. یک دسته از بیماری ها که امروزه مردم به آن بیشتر توجه می کنند سرطان ها هستند. در ادامه معرفی انواع سرطان ها، این بار به سراغ سرطان پروستات آمده ایم.

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و به اندازه یک گردوی کوچک، در ابتدا مجرای ادراری در لگن قرار دارد. متأسفانه نیمی از مردان بالای سن ۶۰ سال دچار بزرگی پروستات هستند و احتمال بروز بزرگ شدن پروستات با افزایش سن افزایش می یابد. بد نیست بدانید که مردان در سن ۸۰ سالگی حدود ۸۰ درصد مبتلا خواهند بود. امّا فقط ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد واقعاً دچار علائم ناشی از بزرگی پروستات خواهند بود. بزرگی خوش خیم پروستات، سرطان نبوده و منجر به بروز سرطان نیز نخواهد شد. امّا ممکن هم است که فرد همزمان دچار بزرگی پروستات و سرطان پروستات باشد.سلامت نا

بهتر است اطلاعات کامل تر و دقیق تر را از زبان دکتر محمد هاتف خرّمی، متخصص اورولوژی، فلوشیپ اندویورولوژی، عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بشنویم:

سلامت نا: نقش پروستات در بدن چیست؟

دکتر محمد هاتف خرّمی: پروستات جزو ساختمان هایی است که به طور طبیعی در بدن تمام مردان وجود دارد و نقش اساسی در مسائل باروری و کنترل ادرار ایفا می کند.

سلامت نا: آقای دکتر، از چه سنی پروستات شروع به افزایش حجم می کند؟ افزایش حجم بیماری تلقّی می شود؟

به طور طبیعی در اکثر آقایان از سن ۴۰ و ۴۵ سالگی به تدریج افزایش حجم پروستات وجود دارد. این افزایش حجم وابسته به سیر طبیعی سن بوده و در بسیاری از موارد بیماری محسوب نمی شود. در مواردی برای بیمار با مشخص شدن علائمی، مشکلاتی را ایجاد می کند که این موارد نیاز به بررسی و درمان های خاصی دارد.

سلامت نا: این بیماری انواع مختلفی دارد؟

بله. اگر بخواهیم بیماری های پروستات را تقسیم بندی کنیم، در مواردی بزرگی خوش خیم پروستات بوده که با بزرگی پروستات است و هیچ گونه بدخیمی در آن وجود ندارد. این مورد مسئله ای شایع بوده و تا زمانی که برای بیمار علائمی ایجاد نکرده و آسیبی به سیستم ادرار نزند نیاز به درمان ندارد. امّا در مواردی وجود دارد که بیماری بدخیم پروستات یا سرطان پروستات وجود دارد، نیاز به پیدا شدن علائم در فرد بیمار نیست و قبل از پیدا کردن علامت باید این بیماری کشف شود. چون زمانی که منتظریم تا علائم پیدا شود، متأسفانه زمان طلایی برای درمان از دست می رود.

سلامت نا: با این اوصاف مراقبت و مراجعه منظّم را توصیه می کنید؟

توصیه می شود تمام آقایان از سن ۴۵ سال به بالا به طور سالیانه به فرد متخصص مراجعه کنند ودر زمینه پروستات ارزیابی شوند.

سلامت نا: حتی افرادی که دارای علائم نیستند؟

بله. تمامی افراد.

سلامت نا: پروستات چه علائمی دارد؟

خون در ادرار و علائم و تکرار ادرار، سوزش ادرار و… . این ها مواردی هستند که علاوه بر پیشگیری قبلی نیاز به مراجعه مجدد پزشک را دارد. علائمی که ذکر شد اوّلین علائم ادراری است که نشان دهنده می دهد شخص دچار مشکل شده است. در مورد گروه آقایان به خصوص در زمینه سرطان ها نباید منتظرعلامت شویم. لازم است که تمام مردان از سن ۴۵ سال به بالا به طور سالیانه برنامه های بیماریابی از نظر پروستات را انجام دهند. به خصوص مردانی که در فامیل درجه اولشان سابقه پروستات دارند این امر و معاینات دوره ای در سن پایین تر و ۴۰ سالگی باید انجام شود.

سلامت نا: چه راه هایی برای تشخیص سرطان پروستات وجود دارد؟

یکی از روش های کشف سرطان پروستات آزمایش خون ساده است. البتّه مشکل بسیار بزرگی وجود دارد این است که بیمار حتماً باید در مورد پیشگیری اطّلاعاتی را داشته باشد. آزمایش خون مبحث بسیار پیچیده ای است که مسائل دیگری همانند معاینه، اندازه پروستات، سونوگرافی و آزمایشات تکمیلی به عنوان یک عامل برای تشخیص سرطان و تفسیر آن بر عهده پزشک است.سلامت نا 3

سلامت نا: گاهی اوقات بیماران انتقال تجربیّات می کنند و روش درمانی را به سایرین پیشنهاد می دهند که گویا در این بیماری کار درستی نیست.

همینطور است. از موارد عامیانه در بین مردم این است که شخصی از یک روش درمانی استفاده می کند و آن را به دوستانش هم پیشنهاد می دهد. این در حالی است روش های درمانی مختلفی برای درمان پروستات است. مثل: دارودرمانی، رادیوتراپی، جراحی و…. .هر کدام از این موارد استفاده خاص خود را دارد و یک روش استاندارد برای تمام بیماری ها وجود ندارد. ممکن است دو نفر دارای یک بیماری باشند و برای یک بیمار دارو درمانی تجویز شود و برای بیمار دیگر عمل باز پیشنهاد داده شود. بنابراین هر بیماری بر اساس شرایط خاص خود تحت درمان قرار می گیرد. تشخیص نوع درمان فقط و فقط بر عهده پزشک است و بیماران با اطّلاعات کم از خود درمانی و تصمیم گیری شخصی خودداری کنند، این کار از نظر ما ممنوع است.

سلامت نا: از نظر شما چرا مردان دچار بیماری های پروستات می شوند؟

پروستات پدیده ای است که وابسته به سن اشخاص است. به طور طبیعی تمام مردان با افزایش سن، درجاتی از پروستات را می گیرند و مطالعات نشان می دهند که وجود تغذیه صحیح عدم افزایش وزن، مصرف کم چربی به خصوص چربی های اشباع شده، مصرف زیاد سبزیجات و میوه جات، ورزش کردن از مواردی است که نقش اساسی در پیشگیری کانسر پروستات و مورد بزرگی خوش خیم پروستات ایفا می کنند.

سلامت نا: عمل پروستات ضروری است؟ برخی از بیماران را دیده ایم که مایل به این کار هستند.

اول باید بگویم که عمل پروستات عملی نیست که به دلخواه بیمار انجام شود. عمل پروستات موارد بسیار مشخصی دارد و از طرفی هم انجام ندادن عمل عوارض بسیاری را برای بیمار به دنبال خواهد داشت.

سلامت نا: وضعیت این بیماری در ایران چگونه است؟

سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها است و آمار این بیماری در ایران تفاوتی با دیگر کشورها ندارد. در حقیقت این مسئله مربوط به سن است، البتّه در بعضی از نژادها بیشتر بوده و در نهایتاً می توان گفت تقریباً ۱۸ درصد از مردان سرطان پروستات می گیرند.

سلامت نا: چه توصیه ای درباره این بیماری به مردان دارید؟

توصیه می کنم که تمام آقایان بالای ۴۵ سال مراجعه سالیانه به پزشک داشته باشند و ضرورت دارد که خود بیماران هیچ نوع تفسیری روی آزمایشات نداشته و تفسیر و تشخیص را بر عهده متخصص بگذراند.

سلامت نا: از اطّلاعات مفیدی که در اختیار مخاطبان ما گذاشتید تشکر می کنیم.

telegram

Go to TOP