چاپ این نوشته
در همایش سراسری ام.اس اصفهان مطرح شد:

اصفهان، مرکز علمی بیماری ام.اس در دنیا

به هیچ عنوان اجازه ندهیم کودکانمان دچار ام اس شوند و این کار را می توانند با مراقبت ها و دانستن عوامل پیشگیرانه و با داشتن اطلاعاتی راجع به این بیماری به راحتی انجام دهند.

به گزارش سرویس مراقبت صدای سلامت، دیروز عصر همایش سراسری ام.اس در اصفهان با حضور رئیس انجمن ام.اس استان اصفهان برگزار شد.

مسعود اعتمادی فر در ابتدا توضیحاتی پیرامون این انجمن داد و گفت: ما از خیران حوزه سلامت درخواست کمک می کنیم تا در دست هم این مرکز را به طور کامل افتتاح کنیم و در کنار این مراکز دیگری را هم داشته باشیم.

اعتمادی فر ادامه داد: انجمن ام.اس اصفهان خانه امید این بیماران است چرا که این بیماران این خانه را همانند خانه خود می دانند و با آن انس گرفته اند.

وی گلایه هایی هم داشت و عنوان کرد: متأسفانه ما در روال کار به جای حمایت ها و پشتیبانی ها شاهد سنگ اندازی در این سیستم اودیم که کار ما را با مشکل مواجه می کرد چرا که اگر این سنگ اندازی ها نبود الآن قدرن این انجمن بیش از قدرت موجود بود.

این نورولوژیست خاطرنشان کرد: کارهای تحقیقاتی خوبی در این زمینه به همکاری مراکز تخقیقاتی دخیل و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شده که نتایج خوبی هم برای ما داشته است.

رئیس انجمن ام.اس استان اصفهان در بیان عوامل پیشگیری از این بیماری هم گفت: ورزش، رژیم غذایی، آرامش و بهره گیری حداقل ۱۵ دقیقه از نور خورشید در روز می تواند برای پیشگیری از این بیماری کمک کند و همچنین تحقیقات نشان داده است که قهوه هم تأثیرگذار است.

رئیس بزرگترین مرکز ام اس خاورمیانه ادامه داد: کشورهای دنیا اصفهان را مرکز علمی ام اس می دانند که این ادعا خارج از انتظار و خلاف واقع هم نیست چرا که اصفهان در این زمینه حرف برای گفتن دارد.

مسعود اعتمادی فر تأکید کرد: به هیچ عنوان اجازه ندهیم کودکانمان دچار ام اس شوند و این کار را می توانند با مراقبت ها و دانستن عوامل پیشگیرانه و با داشتن اطلاعاتی راجع به این بیماری به راحتی انجام دهند.

این پزشک در همین رابطه ادامه داد: بد نیست مردم بدانند یکی از عواملی که جامعه با آن درگیر است و متأسافنه از عوامل ابتلا به ام اس است را می توان استرس دانست.

مسعود اعتمادی فر پیرامون درمان این بیماری هم گفت: برخی به این نتیجه رسیده اند که ام.اس با داروهای خوراکی قابل درمان و کنترل است و ما هم در این حوزه وارد شدیم و نتایج تحقیقات به ما می گوید که داروهای خوراکی حدود ۶۰ درصد تأثیر مثبت روی این بیماری دارند.

رئیس انجمن ام.اس استان اصفهان اظهارداشت: برای مثال داروی فینگولیمد دارویی است که ۲ سال گذشته توسط شرکت اسوه در داخل ایران تولید شد و اکنون نیز شرکت ابوریحان خط تولید آن را در داخل کشور راه اندازی کرده است. این داروی خوراکی یک داروی خوب و موثر است که با توجه به شرایط برای بیمار ام.اس تجویز می‎‌شود.

اعتمادی‌فر عنوان کرد: دیفوزل دومین داروی خوراکی است که خط تولید آن در کشور راه اندازی شد و دارای اثر بخشی ۶۰ درصدی است. این دارو برای ۵۰ بیمار ام.اس تجویز شده و به جرأت می‌توانم بگویم هیچ عارضه‌ای تاکنون در بیماران مصرف‌کننده این دارو ندیده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: اوباژیو داروی خوراکی دیگری است که در ایران تولید شد که از اوایل هفته آینده وارد داروخانه‌های کشور می‌شود و در دسترس بیماران قرار می‌گیرد.

 

telegram

Go to TOP