چاپ این نوشته
اساتید برجسته طب سنتی و طب نوین در یک همایش/

مظاهری: طب یونانی برگرفته از طب ایرانی است/آویژگان: تشابهات زیادی بین طب ایرانی و چینی است/طباطبائیان: طب نوین صهیونیستی نیست

کنفرانس علمی و جنجالی پیشگیری از سرطان پستان از منظر طب تلفیقی با حضور اساتید طب نوین و سنتی در تالار همایش های علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

به گزارش سرویس طب سنتی صدای سلامت؛ کنفرانس علمی پیشگیری از سرطان پستان از منظر طب تلفیقی با مشارکت گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، سازمان بسیج جامعه پزشکی استان، بانک اطلاعاتی دکتر ایران و پایگاه جامع رسانه ای پزشکی صدای سلامت در تالار ابن سینای مجموعه تالارهای همایش های علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

دبیر اجرائی برنامه در حاشیه کنفرانس پیشگیری از سرطان به خبرنگار صدای سلامت گفت: هدف از این برنامه آشنایی بیشتر گروه های مختلف پزشکی و پیراپزشکی با طب سنتی و کاربرد آن است و امیدواریم با برگزاری چنین برنامه های علمی، همکاران خودمان را بیشتر با این طب آشنا کنیم.

مجتبی کرباسی ادامه داد: این کنفرانس علمی، از کنفرانس های خاص است که نمونه های آن در کشور به ندرت یافت می شود و از لحاظ علم پزشکی، از اهمیّت بالایی هم برخوردار است.

وی از مشارکت کنندگان این برنامه یاد کرد و خاطرنشان کرد: پایگاه پزشکی رسانه ای صدای سلامت و دکتر ایران ما را همراهی کردند که از این دو پایگاه اینترنتی تشکر می کنیم.

کرباسی تصریح کرد: بانک اطلاعاتی دکتر ایران یک بانک کاربردی هم برای پزشکان و هم برای مردم است و راهی آسان برای یافتن هر پزشک و مرکز درمانی برای همه مردم می تواند باشد.

وی افزود: کنفرانس پیشگیری از سرطان با حضور اساتید برجسته حوزه طب سنتی و طب نوین است که حدود ۴۰۰ نفر از پزشکان فوق تخصص، متخصص، عمومی و پیراپزشکان در آن حضور یافتند.

مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عنوان یکی از سخنرانان در این کنفرانس گفت: امروزه می بینیم که دانشگاه هاروارد و دانشگاه منچستر افرادی را آموزش و به آنها مدرک PH.D طب سنتی چینی می دهند.

وی ادامه داد: جای طب ایرانی در دنیا خالی بود و این به خاطر عدم همسویی مرازک آموزش عالی و عدم باور دانش آموختگان طب نوین در ایران بود.

محمد مظاهری انتقاداتی را مطرح کرد و افزود: برای مثال آیا اتحادیه عطاران باید غیر آکادمیک این کار را انجام بدهد یا این آموزه ها باید وارد دانشگاه علوم پزشکی بشوند و از آنجا استخراج شود و آیا همین که اسم ابن سینا را روی این تالار بگذاریم کفایت می کند؟

این پزشک مطرح کرد که سوریه علی رغم جنگی که دارد مقالاتی در ISI نمایه می کند که می گوید ابن سینا یک شخصیت سوری است که این به ما می گوید باید در این حوزه به طور جدی وارد شد تا میراث ملّی هم حفظ و حراست بشود.

مظاهری خاطرنشان کرد: دو دهه است که رشته تخصصی تغذیه در دانتشگاه ها وارد شده و زیاد به تغذیه اهمیت داده نمی شد. درباره نحوه غذا خوردن طب سنتی تدابیری را ارائه می کند که بسیاری از آنها با رشته تخصصی تغذیه همخوانی دارد.

وی تصریح کرد: طب سنتی پیرامون عادات غذایی فعلی ما انتفاداتی دارد، مثلاً با بسته های غذایی که در هواپیماها می دهند مخالف است و می گوید که این تنوع، موجب تحیّر معده می شوند و امروزه متخصصین تغذیه هم می گویند که انسان در هر وعده غذایی باید یک نوع غذا بخورد.

مظاهری معتقد بود امروزه متخصصین فارماکوگنزی در رشته داروسازی هم به این رسیده اند که گیاهانی مانند گزنه، تیول، انار، چای سبز, سیاه دانه و علف چای برای درمان سرطان به کار گرفته می شوند و بدانیم که طب سنتی مکمل طب نوین است و هیچ گیاهی و فرآورده طب سنتی وجود ندارد که جایگزین شیمی درمانی، جراحی و موارد مشابه بشود.

این مسئول تأکید داشت که در کانادا ۱۷ مرکز تحقیقاتی روی حجامت کار می کنند.

مجید آویژگان در ادامه همایش در مقام کمیته علمی گفت: طب چینی و طب سنتی ایرانی دو مکتب طبی اساسی هستند.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: به دلیل تشابهات زیادی که بین طب سنتی ایرانی و طب سوزنی چینی وجود دارد، اگر قبول بکنیم که سرطان از منظر طب سنتی یک سوداست، در طب سوزنی چینی هم چنین موردی را داریم.

آویژگان بی حرکتی را دلیل اصلی سرطان دانست و افزود: در بدن انسان همیشه یک حالت حرکت مانند هستی دارد و اگر بدن انسان را میکروسیستمی در مقابل مایکروسیستم طبیعت بدانیم به این مهم پی می بریم.

عضو کمیته علمی همایش پیشگیری از سرطان پستان خاطرنشان کرد: طب سنتی اتقاد دارد که گردش و چرخش همیشه باید در بدن انسان وجود داشته باشد و وقتی این اتفاق متوقّف شد موجب پیدایش سرطان می شود.

مهناز طباطبائیان هم در پانل پرسش و پاسخ این همایش گفت: شایعاتی مطرح می شود و می گوید تاریخچه طب اسلامی به شدت طب نوین را طب یهودی و مضر برای سلامت و صهیونیستی می شناسد که باید مدیر گروه طب سنتی توضیحاتی را پیرامون طب اسلامی هم ارائه بدهند چرا که طب نوین یک طب صهیونیستی نیست.

محمد مظاهری در پاسخ به این شبهه گفت: این یک بحث چالشی است که طبی به نام طب یهودی و صهیونیستی که همان طب نوین است و طبی به نام طب مسیحی که همان طب ایرانی است و طب شیعی یا همان طب اسلامی مطرح می شود.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: استفتائی از دفتر مقام معظم رهبری شده که ایشان فرمودند اسلام را وارد حوزه طب نکنید و همچنین در سیاست های صادره از دفتر رهبری به وزارتخانه در یند ۱۲ با ۶ تبصره به طب سنتی اشاره شده هیچ نامی از طب اسلامی در آن آورده نشده است و در حقیقت چیزی به نام طب اسلامی نداریم.

مدیر گروه طب سنتی دانشکده پزشکی در پایان تصریح کرد: سیرین الگوت مورخ بزرگ طب و همچنین هاریسون، معتقدند که طب یونانی هم برگرفته از طب ایرانی است.

telegram

Go to TOP