چاپ این نوشته
در نشست سالانه روسای مراکز ام اس ایران مطرح شد؛

اصفهان اولین و جامع‌ترین مرکز ام‌اس ایران است/قیمت دارو و هزینه درمان دغدغه بیماران

نشست سالانه روسای مراکز ام‌اس ایران با حضور معاون توسعه و مدیریت منابع استانداری، نایب رئیس انجمن ام‌اس ایران، رئیس انجمن ام‌اس اصفهان و جمعی از نمایندگان انجمن های ام‌اس کشور امروز در مرکز ام‌اس استان برگزار گردید.

به گزارش صدای سلامت، مسعود اعتمادی فر عصر امروز در نشست سالیانه روسای مرکز ام‌اس در جمع خبرنگاران گفت: دوره نشست های سالانه انجمن های ام اس هر شش ماه یکبار در ایران برگزار می شود و اکنون دومین دوره برگزاری این نشست ها در استان اصفهان است.

اعتمادی فر اضافه کرد: در این نشست ها مسئولین تمامی مراکز و انجمن های سراسر کشور حاضر هستند و به تبادل نظر در خصوص بیماری ام‌اس می پردازند و در نشست امروز نیز در خصوص برنامه ریزی شورای هماهنگی عالی کشوری ام اس بحث شد و با مشارکت روسای مراکز موارد آن به تصویب رسید.

*آمار مبتلایان به ام‌اس در کل کشور افزایش یافته است

رئیس انجمن ام‌اس استان اصفهان با بیان اینکه آمار ام‌اس در کشور روزانه افزایش پیدا می کند، بیان داشت: تمامی مسئولان انجمن‌های ام‌اس بر این امر واقف هستند که آمار مبتلایان به ام‌اس در کل کشور افزایش یافته است.

وی با اشاره به آمار گسترش بیماری ام اس در کشور تصریح کرد: بر اساس آمار در حال حاضر حدود هفتاد هزار بیمار مبتلا به ام اس در ایران وجود دارد که در  استان اصفهان حدود ۷ هزار نفر و رقمی بسیار بالا است.

اعتمادی فر با بیان اینکه در بعضی استان‌ها آمار مبتلایان به ام‌اس بیشتر است، گفت: شمار بیماران مبتلا به ام‌اس در استان‌ها و شهرهای بزرگ مانند اصفهان، تهران، فارس، از سایر استان‌ها بیشتر است و در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان و استان‌های جنوبی آمار مبتلایان به ام‌اس کمتر است.

* مرکز جامع ام‌اس اصفهان اولین و جامع‌ترین مرکز ام‌اس ایران است

اعتمادی فر با بیان اینکه مرکز جامع ام‌اس اصفهان اولین و جامع‌ترین مرکز ام‌اس ایران است، افزود: این مرکز دارای چهار طبقه است که طبقه اول آن مربوط به کلینیک‌ها و داروخانه است و در طبقه دوم درمانگاه‌های بازتوانی و انواع وسایل توان بخشی قرار دارد.

رییس انجمن ام‌اس استان اصفهان ادامه داد: بخش تحقیقات شامل آزمایشگاه‌های مخصوص کارهای تحقیقاتی مربوط به طبقه سوم و طبقه چهارم به انجمن ام‌اس و کلاس‌های آموزشی و برگزاری سمینار اختصاص داده شده است.

اعتمادی فر تاکید کرد: با پیشرفت بیماری، مبتلایان و بیماران ام اس نیازمند مرکزی جامع هستند که علاوه بر درمان تمامی نیازهای آنها پاسخ داده شود.

وی با بیان اینکه آزمایشگاه مرکز ام‌اس اصفهان تا ماه آینده راه‌اندازی می‌شود، افزود: قسمت تحقیقات این مرکز هنوز افتتاح نشده که نیازمند بودجه است و تلاش می‌شود با کمک خیران تا پایان سال افتتاح گردد.

*ام‌اس یک بیماری خود ایمنی است که هنوز علت آن ناشناخته است

اعتمادی فر با اشاره به اینکه بیش از هفت هزار بیمار مبتلا به ام‌اس در استان اصفهان وجود دارد، اظهار داشت: علت ابتلا به بیماری ام‌اس هنوز مشخص نیست، در کل ام‌اس یک بیماری خود ایمنی است که هنوز علت آن ناشناخته است.

وی با بیان اینکه فاکتورهایی مانند کمبود ویتامین D، چاقی در سنین نوجوانی و استرس و سیگار کشیدن زمینه ساز ابتلا به ام اس اذعان داشت: در ابتلا به بیماری ام اس سه فاکتور اصلی وجود دارد که با رعایت آن می توان از ابتلا به بیماری جلوگیری کرد.

*وضعیت دارویی بیماران مبتلا به ام‌اس در ایران بسیار خوب است

رییس انجمن ام‌اس اصفهان با بیان اینکه بهتر است همزمان با شیوع بیماری برای رفع نیاز‌های این بیماران چاره‌اندیشی‌ اساسی شود، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی مراکز جامع ام‌اس با هدف رفع نیازهای بیماران انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: در مرکز جامع به تمام خواسته‌های بیماران شامل درمان و مسائل روان شناختی، روان پزشکی، دارویی، پرستاری و مراقبت‌های خاص از نظر مسائل اجتماعی، فرهنگی و ورزشی و اقتصادی پاسخ داده می شود.

اعتمادی فر در پایان با اشاره به اینکه در مورد درمان‌ ام‌اس باید برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود، خاطرنشان کرد: می‌توان با مصرف داروها از پیشرفت بیماری و ناتوانی حاصل از آن جلوگیری کرد.

وی افزود: خوشبختانه وضعیت دارویی بیماران مبتلا به ام‌اس در ایران بسیار خوب است و مشکلی با داروهای داخلی نداریم. در حال حاضر با داروهای موجود قابل کنترل است و تبدیل به یک بیماری درمان شونده شده است.

*سازمان‌های مختلف باید بیماری ام‌اس را به عنوان بیماری خاص بشناسند

دکتر محمدعلی صحرائیان با اشاره به برگزاری دوره ای نشست سالانه روسای مراکز ام‌اس ایران اظهار داشت: در ۴۲ شهر و مراکز استان کشور انجمن ام اس ایران فعالیت دارد که به منظور هماهنگی سیاست گذاری های کلان این مراکز و انجمن ها هر سال با برگزاری ۲ نشست، نمایندگان مراکز کل استان ها به بحث و تبادل نظر می پردازند.

نائب رئیس انجمن ام‌اس ایران ادامه داد: در این نشست نکات ضروری و هماهنگی سیاست گذاری های کلان در ارتباط با بیماران ام اس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و هدف ما این بود که انجمن‌های استانی در تصمیم‌گیری‌ها بیشتر دخالت داشته باشند.

دکتر صحرائیان افزود: برخی از مشکلات بیماران ام‌اس در استان‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهکارهایی پیشنهاد شد، به عنوان نمونه سازمان‌های مختلف باید بیماری ام‌اس را به عنوان بیماری خاص بشناسند و بیماران پس از تشخیص این بیماری زیرپوشش سازمان بهزیستی قرار گیرند.

*قیمت دارو و هزینه درمان دغدغه بیماران ام‌اس  

وی با اشاره به آمار مبتلایان بیماری ام اس در کشور تصریح کرد: ۶۰ تا ۷۰ هزار بیمار مبتلا به ام‌اس در کشور وجود دارد که در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد بیماران مبتلا به ام‌اس ۳ مشکل اساسی دارند.

نائب رئیس انجمن ام‌اس ایران اذعان داشت: برای نمونه با توجه به اینکه برای تهیه داروها حمایت‌های خوبی می‌شود، هنوز خانواده‌ها برای قیمت دارو و هزینه درمان دغدغه دارند و برای برخی از افراد جامعه به راحتی قابل پرداخت نیست.

صحرائیان دسترسی آسان به تیم درمان را از مشکلات دیگر نام برد و خاطرنشان کرد: بعضی بیماران اظهار کرده‌اند که به راحتی به گروه درمانی دسترسی ندارند و همچنین کمبود تیم فوق تخصصی در زمینه بیماری ام‌اس از مشکلاتی است که بیماران با آن‌ها دست به گریبان هستند.

*اصفهان به نسبت جمعیتی که دارد از بیشترین آمار برخوردار است

وی با اشاره به آمار مبتلایان به بیماری ام‌اس در استان اصفهان اظهار داشت: اصفهان به نسبت جمعیتی که دارد از بیشترین آمار برخوردار شده است، تهران نیز به نسبت جمعیت از تعداد زیادی بیماران ام‌اس نام برده می شود.

نائب رئیس انجمن ام‌اس ایران در پایان تصریح کرد: در زمینه بیماری ام‌اس به نسبت سایر بیماری‌ها حمایت‌هایی خوبی از بیماران داریم اما هنوز با حد مطلوب فصله داریم که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. امیدواریم با حمایت ها و توجه بیشتر وزارت بهداشت بتوانیم از بیماران ام‌اس به خوبی حمایت کنیم.

*در استان اصفهان ۴۰۰ خیریه وجود دارد

مهندس حسین سیستانی در این نشست با اشاره به اینکه سمن‌ها سابقه دیرینه دارند و تاریخ آن‌ها در قالب عناوینی چون خیریه‌ها دچار فرازها و فرودهای زیادی شده‌ است‌، اظهار داشت: دولت به تنهایی قادر نیست مشکلات موجود در کشور را حل کند،حتی در کشورهای پیشرفته دنیا نیز از ظرفیت سمن‌ها استفاده می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان با بیان اینکه تلاش برای ثبت آمار دقیق از شمار مبتلایان به ام‌اس از سال ۱۳۷۸ آغاز شده است، گفت: در استان اصفهان ۴۰۰ خیریه وجود دارد و سمن‌های بسیاری با عناوین مختلف در استان فعال هستند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه منابع اجتماعی نیازمند تشکل سمن‌ها است، تصریح کرد: می‌توانیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌ این انجمن‌ها ظرفیت‌های بالقوه در کشور را به فعلیت تبدیل کنیم.

*انجمن ام‌اس ایران تا امروز بسیار موفق عمل نموده است

سیستانی با اشاره به اقدامات شورای عالی هماهنگی ام‌اس خاطر نشان کرد: این شورا در تنظیم بسیاری از روابط مربوط به انجمن‌های استانی برای هدایت به یک هدف واحد نقش به سزایی دارد و در صورت حمایت، بسیاری از مشکلات بیماران مبتلا به ام‌اس برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه تمامی ارگان‌های استان اصفهان اعم از استانداری، بهزیستی، نیروی انتظامی، فرمانداران، دانشگاه علوم پزشکی به شکل‌گیری سمن‌ها معتقد هستند، ادامه داد: ظرفیت‌های قابل توجهی در بخش‌های مالی، معنوی و فکری در این انجمن‌ها ظهور می‌یابد که با کمک مدیران استانی به عرصه می رسند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان گفت: بهتر است به منظور تحقق بیشتر اهداف انجمن ها ساختار منطقه‌ای نیز تشکیل شود. بدین معنی که چهار تا پنج استان کنار یکدیگر به صورت منطقه‌ای و به صورت جداگانه نشست‌هایی داشته باشند تا راه رسیدن به هدف‌ها را کوتاه تر کنند.

وی در پایان تاکید کرد: انجمن ام‌اس ایران تا امروز بسیار موفق نموده و خیرین در این زمینه کمک های بسیار داشته اند که امیدواریم ادامه داشته باشد.

telegram

Go to TOP