چاپ این نوشته
رئیس مرکز تضمین کیفیت دارو:

مردم باید به دارو های «های تک» ایرانی اعتماد کنند/سهم پزشکان

رئیس مرکز تضمین کیفیت دارو؛ معتقد است داروهای بیوتکنولوژی تولید داخل از کیفیت بالایی برای رقابت با داروهای مشابه خارجی برخودارند.

به گزارش سرویس مراقبت صدای سلامت، دکتر محمدرضا فاضلی اظهارداشت: در پنج شش سال گذشته به دلیل وجود تحریم ها و نگرانی از کمبود دارو در کشور، واردات چندین قلم دارو به صورت وسیعی افزایش یافت. بعضی از این داروها که داروهای بیوتکنولوژی نیز جزو آنها بود، با گذشت تاریخ انقضا مواجه شدند و از بین رفتند که ضربه مالی بزرگی به صنعت دارویی کشور وارد شد.

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با عنوان این مطلب که دانشمندان ما توانسته اند تعداد زیادی از داروهای بیوتکنولوژی را در داخل تولید کنند، گفت: از آنجا که هزینه تولید این داروها در داخل پایین است و همچنین از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند، مزیت رقابتی فوق العاده ای با داروهای مشابه خارجی دارند.

فاضلی ادامه داد: یکی از مهمترین دستاوردهای صنعت داروهای بیوتکنولوژی در ۱۰ سال اخیر، رضایتمندی بالای پزشکان و بیماران در استفاده از این داروها بوده است که نشان از کیفیت بالای داروهای بیوتکتولوژی تولید داخل دارد.

وی افزود: شرکت های تولید کننده دارو به تدریج یاد گرفته اند که به منظور ترغیب جامعه پزشکی برای استفاده از داروهای بیوتکنولوژی ساخت داخل، از ابزار بازاریابی بهره گیرند.

فاضلی تاکید کرد: متاسفانه این ذهنیت در مردم و بیماران وجود دارد که داروی ساخت داخل کیفیت مناسبی ندارد.

رئیس مرکز تضمین کیفیت دارو ادامه داد: همانطور که مردم زعفران ایرانی و برنج ایرانی را با کیفیت می دانند، باید به تدریج به این باور برسند که کیفیت داروی داخلی به ویژه داروهای بیوتکنولوژی در سطح بسیار مناسب و گاهی بهتر از داروی مشابه خارجی است.

فاضلی گفت: قطعا پزشکان در اصلاح باور مردم نقش مهمی دارند، بدین منظور بعضی از شرکت های دارویی بیماران خود را رصد می کنند تا مشکلی در حین مصرف دارو نداشته باشند.

مهر

telegram

Go to TOP